IEEE Nedir?

The Institute of Electrical and Electronics Engineers ya da kısaca IEEE ( Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü ), elektrik, elektronik, bilgisayar, otomasyon, telekominükasyon ve diğer birçok alanda, mühendislik teori ve uygulamalarının gelişimi için çalışan, kar amacı olmayan, dünyanın önde gelen teknik organizasyonudur.

1884 yılında Alexander Graham Bell ve Thomas Edison gibi dönemin büyük bilim adamlarınca temelleri atılmıştır.

150 ülkede 500.000’i aşkın üyesi (71.000’i öğrenci) ile IEEE, tüm dünyaya yayılmış 10 alt bölgesi, 300’den fazla yerel bölgesi ve 1430’dan fazla öğrenci koluyla çalışmalarını sürdürmektedir. Türkiye’nin de içinde bulunduğu 8. Bölge’de (Avrupa, Ortadoğu ve Afrika) 5000’i öğrenci üye olmak üzere 26.000 üyesi vardır.

Dünyada elektrik, elektronik mühendisliği, bilgisayar ve otomasyon teknolojilerindeki yayınların %30’unu yayınlar. Bu alanlarda, 80’den fazla yayını olan 37 farklı teknik topluluk vardır ve 900’den fazla endüstri standardı geliştirilmiştir.

IEEE Hacettepe

IEEE Hacettepe Üniversitesi Öğrenci Kolu 90’lı yıllarda elektrik ve elektronik mühendisliği öğrencileriyle temeli atılıp, IEEE Türkiye Şubesi bünyesinde 22 Kasım 1991 yılında Prof. Dr. Birsen Saka tarafından kurulan, 160 ülkeden 500,000 global üyesiyle dünyanın en büyük tekno-profesyonel topluluğu olan IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineers, ya da Institute for Engineers and Everyone Else)‘nin Türkiye’deki en eski öğrenci kollarından birisidir. Kurulduğundan bugüne kadar faaliyetleri tamamen üniversite öğrencileri tarafından yürütülen öğrenci kolumuzun ilk başlarda kuruluş amacı sadece elektrik ve elektronik mühendislerine özel bir topluluk olmasına rağmen daha sonraları gelişen yapısıyla ve gerçekleştirdiği projelerle üniversitemizde bulunan bütün bölümlere hitap eden bir topluluk olmuştur. Sürekli kendini geliştiren yapısıyla beraber şu an da üniversitemizin çeşitli bölümlerinde okuyan üyelerimiz bulunmaktadır.

Kurulduğu günden beri bir çok başarılı etkinliğe imza atan kolumuzun amaçları arasında mühendislik bilim dalının adı ve amaçları doğrultusunda hareket etmek, kaliteli ve donanımlı mühendisler yetiştirmek, bilişim alanında ilerleme kaydetmek, üyelerin ilgi alanları doğrultusunda kişisel gelişimlerine katkıda bulunmak, öğrenciler arasında sosyal ilişkileri etkin kılmak,teknik faaliyetlerle öğrencileri iş dünyasına hazırlamak, üyelerimizin ders dışındaki gerekli tüm eğitimlerini karşılamak ve yine bu amaçlar doğrultusunda yurt içi ve yurt dışı etkinliklerde Hacettepe Üniversitesi’ni adına yakışır bir şekilde tanıtmak ve temsil etmektir. Önceliğimiz ise; üniversitemizdeki öğrenci arkadaşların kariyerlerine donanımlı birer mezun olarak başlamalarına yardımcı olmak ve bilim – teknoloji alanındaki gelişmelerin içinde yer almaktır.

Düzenlemiş olduğumuz Kariyer Günleri, Söyleşiler, Seminerler, Teknik Eğitimler, Teknik Geziler ve Sosyal Aktiviteler, öğrencilerle sektör arasındaki irtibat bağını kurarken aynı zamanda öğrencilerin sosyalleşmesini de sağlamaktadır.